Szyfrowanie danych

O spotkaniu

Internet stał się nieodłącznym elementem życia. Dobrze wiedzieć, jak w bezpieczny sposób korzystać z jego możliwości. Używając komputera lub urządzeń mobilnych podłączonych do sieci, warto znać zagadnienia związane z szyfrowaniem danych, pozwalających na ochronę informacji i zapewniających bezpieczeństwo dokonywanym transakcjom.

Podczas spotkania, na podstawie przykładów, zostaną omówione przyczyny i powody szyfrowania danych w sieciach komputerowych. Prowadzący zaprezentuje też aktualne mechanizmy szyfrowania danych, pokazujące dobre praktyki, warte naśladowania w codziennym użytkowaniu komputera podłączonego do sieci komputerowej.

Prelegent

dr inż. Jarosław Karcewicz

Wykładowca i koordynator specjalizacji „Technologie internetowe i sieci komputerowe” w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach oraz wykładowca Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe jako Administrator sieci komputerowej Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. Certyfikowany specjalista technologii Microsoft oraz instruktor Akademii CISCO. Posiada również wieloletnie doświadczenie zawodowe dot. technologii Linux.

W ramach kariery naukowej zrealizował przewód doktorski pod promotorstwem prof. dr hab. inż. A. Grzywaka pt.: ""Algorytmy obsługi użytkowników w rozwiniętych sieciach lokalnych i rozległych"" na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, po ukończeniu którego, 27 listopada 2007 r. Rada Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej nadała stopień doktora nauk technicznych, z dziedziny Informatyka, Specjalizacja: Sieci Komputerowe. Prelegent jest również autorem wielu prac naukowych skupiających się wokół zagadnień z dziedziny „Zapewniania jakości usług w sieciach IP”.

W ramach pracy wykładowcy akademickiego utworzył i prowadzi ze studentami Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach koło naukowe „Zastosowań sieci komputerowych”, jak również jest na w/w uczelni, autorem programu studiów dla specjalizacji „Technologie internetowe i sieci komputerowe”, w ramach którego wdrożył m.in. nowoczesne technologie zdalnego nauczania do wspomagania prowadzonych zajęć dydaktycznych, oraz programy Akademii CISCO czy Microsoft IT Academy.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

szyfrowanie danych

 

Szyfrowanie danych

Nie wszystko co wydaje się bezpieczne w Internecie takim jest. Wirusy, programy szpiegujące, znakowanie ciasteczek, rozpoznawanie haseł - to dzieje się na Twoim komputerze, telefonie i tablecie. Często nawet o tym nie wiesz. Dowiedz się więcej, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci!

dr inż. Jarosław Karcewicz